fbpx

Mieszalnik farmaceutyczny, kosmetyczny, spożywczy – na co zwrócić uwagę?

Mieszalnik farmaceutyczny, kosmetyczny, spożywczy – na co zwrócić uwagę?

01 lipca 2022

Chcesz rozpocząć produkcję swojego produktu a nie wiesz jaki mieszalnik sprawdzi się w Twojej firmie? Chciałbyś mieć mieszalnik dostosowany do potrzeb Twojego produktu i personelu? A może dopiero rozglądasz się za firmą, z którą opracujesz mieszalnik pilotażowy? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, gdy chcesz rozpocząć współpracę z producentem urządzeń procesowych.

Co to jest mieszanie?

Mieszanie to proces polegający na ujednoliceniu właściwości składników o takim samym lub różnym stanie skupienia. Proces ten przebiega w urządzeniach zwanych mieszalnikami. Ze względu na standard wykonania wyróżniamy mieszalniki farmaceutyczne, kosmetyczne, spożywcze czy mieszalniki przemysłowe. Od czego zależy standard wykonania tych urządzeń?

Co to jest mieszalnik?

To urządzenie, dzięki któremu połączysz składniki o różnych stanach skupienia. Składa się ze zbiornika, mieszadła, zaworów, króćców do dozowania mediów. Może być zintegrowany z instalacją przygotowania mediów. Więcej o doborze mieszadeł możesz przeczytać TUTAJ.

Standardy wykonania mieszalników

Najwyższym standardem wykonania charakteryzują się mieszalniki farmaceutyczne oraz mieszalniki kosmetyczne. Tego typu urządzenia powinny spełniać zasady GMP (Good Manufacturing Practice).

Wysoki standard wykonania wiąże się najczęściej z użyciem komponentów wykonanych ze stali kwasoodpornej AISI 316 oraz stali nierdzewnej AISI 304. Nie można zapomnieć o odpowiednio niskich chropowatościach powierzchni (Ra<0,4) czy braku szczelin i martwych stref w konstrukcji urządzenia. Połączenia spawane muszą posiadać pełen przetop i być wykonane w sposób ciągły, a następnie powinny być wyszlifowane. Dobrane komponenty powinny zapewniać wysoki poziom higieniczności, a całość urządzenia powinna być dostosowana do mycia w systemie CIP. To tylko niektóre z zasad GMP, które dotyczą urządzeń higienicznych.

Projektowanie mieszalnika

Dobrze zaprojektowane urządzenie powinno być dostosowane do produktów i warunków procesowych, na których będzie pracować. Chyba nikt nie chce, aby po kupnie i uruchomieniu maszyny okazało się, że ta nie spełnia naszych oczekiwań?

Na podstawie wiedzy m.in. o parametrach procesowych, recepturze wytwarzania produktu, substancjach roboczych, konstruktorzy i inżynierowie procesowi projektują mieszalniki dopasowane do Twoich potrzeb. Dbałość o aspekty techniczne już od pierwszych chwil współpracy, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa docelowego urządzenia, a także pozwala uniknąć zaskoczenia podczas produkcji. Tym samym cała receptura wytwarzania produktu może być w prosty sposób przeprowadzona na instalacji od początku do końca.

Bezużyteczny mieszalnik?

Oprócz aspektów technicznych ważne jest funkcjonalne zaprojektowanie instalacji. Czy wyobrażasz sobie, że kupujesz mieszalnik, który nie spełnia Twoich założeń produkcyjnych? Coraz częściej jesteśmy świadkami sytuacji, w której przychodzi do nas sfrustrowany użytkownik. Stracił czas. Stracił pieniądze. Otrzymał mieszalnik mało efektywny, niedopasowany procesowo do receptury, a do tego niewygodny w użyciu.

Dlatego tak ważne jest współtworzenie instalacji przez producenta i klienta. Dzięki temu możemy zebrać Twoje doświadczenia i zadbać o to, aby współpraca z maszyną była przyjemnością, a nie przykrą czynnością operatorów.

Funkcjonalny mieszalnik, czyli jaki?

Co sprawia, że urządzenie jest funkcjonalne?

aparatura kontrolno-pomiarowa, np. manometry lub przetworniki temperatury, które pozwolą na szybkie odczytanie aktualnych warunków wewnątrz zbiornika;

króćce ułatwiające załadowanie, drenaż czy pobór próbek produktu, króćce do podłączenia stacji mycia CIP. Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat stacji mycia CIP kliknij TUTAJ;

wzierniki, dzięki czemu możesz wizualnie kontrolować to, co dzieje się wewnątrz zbiornika;

waga, by kontrolować porcje dozowanych składników do zbiornika;

zawory automatyczne lub ręczne,

komponenty umieszczone na wysokości dostosowanej do wzrostu operatorów;

To tylko niektóre aspekty, które wpływają na komfort użytkowania mieszalników procesowych. Łatwy dostęp do zaworów usprawnia pracę operatora, co może wpłynąć na skrócenie czasu produkcji.

Jaką pojemność zbiornika wybrać?

bioreaktor, mieszalnik, mieszanie, inżynieria procesowa, skalowanie

Najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

Najczęściej spotykanymi na rynku mieszalnikami są te o pojemnościach 5L, 50L, 100L, 500L. Który z nich wybrać? Czy warto wybrać większą objętość, by zwiększyć produkcję?

Warto zastanowić się w jaki sposób będzie przebiegać wytwarzanie produktu. Ile trwa proces mieszania? Jaką wydajność mają pozostałe linie lub maszyny, które będą częścią procesu produkcyjnego? Może okazać się, że nasze założenie o dużym mieszalniku jest nieopłacalne. Duży mieszalnik może okazać się wąskim gardłem procesu, gdzie gotowy produkt czeka np. na zapakowanie, zaś maszyna pakująca zaprojektowana jest na mniejszą podaż. Stąd tak ważna jest analiza całego procesu produkcyjnego, by oszacować realną wymaganą objętość zbiornika.

Gabaryty – czy duży może więcej?

Bardzo ważną rzeczą przy projektowaniu urządzenia są jego gabaryty. Nie sztuką jest zaprojektować szerokie urządzenie, które nie zmieści się do pomieszczenia, jakim dysponujesz. Nie sztuką jest zaprojektować wysokie urządzenie, które nie zmieści się przez drzwi w trakcie transportu. Sztuką jest dopasowanie gabarytów urządzenia, by zajmowało określoną przestrzeń, którą dysponujesz, a przy tym było funkcjonalne, ergonomiczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Mniejsze urządzenia mogą być posadowione na ramie jezdnej, co także ma wpływ na użytkowanie instalacji.

Specyfika produktu

Inaczej wygląda przygotowanie projektu urządzenia dla produktu, który ma opracowaną i przetestowaną recepturę, a inaczej dla nowych, innowacyjnych receptur.

W obu przypadkach projektowanie maszyny sprowadza się do ścisłej współpracy producenta oraz Klienta. Obie strony bazują na wymianie swoich doświadczeń, dzięki czemu można wypracować najlepsze dostępne rozwiązanie.

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z produktem bazującym na powszechnie znanych urządzeniach, z pewnością producent zapewni Ci wsparcie i podpowie wiele kwestii związanych z maszynami.

Jeśli Twój produkt jest innowacyjny, dopiero przetestowany w małej skali, warto zastanowić się najpierw nad mieszalnikiem pilotażowym, która da możliwość przetestowania receptury w większej skali niż laboratoryjna. W takim przypadku każde Twoje doświadczenie z produktem jest na wagę złota.

Więcej o skalowaniu urządzeń przeczytasz TUTAJ.

Jaki mieszalnik wybrać?

Odpowiedź jest jedna – to zależy 🙂 Wszystko zależy od potrzeb Twojej firmy. Jaki jest profil Twojego produktu, jaka objętość szarży, w jakiej temperaturze przebiega proces? Wybór mieszalnika nie jest łatwy, ale nie martw się, jest gros profesjonalistów, którzy pomogą Ci wybrać ten najlepszy.