fbpx

Ile kosztuje instalacja procesowa? Ile trwa produkcja urządzeń?

Ile kosztuje instalacja procesowa? Ile trwa produkcja urządzeń?

10 grudnia 2022

Ile kosztuje instalacja procesowa? Ile trwa produkcja urządzeń?

Czemu moja instalacja technologiczna jest taka droga? Czemu produkcja maszyny trwa tak długo?

Pewnie nie raz zadawałeś sobie takie pytania. Więc jak to jest z tymi maszynami? Odpowiadamy!

Co ma wpływ na cenę urządzenia?

Na cenę urządzenia wpływają nie tylko materiały, z których są zbudowane, ale także praca projektantów, pracowników warsztatu oraz usługi, dotyczące np. obróbki materiałów. Po kolei przejdziemy przez każdą składową, która wpływa na cenę instalacji procesowej.

Komponenty

Czyli części ze stali nierdzewnej (np. rury, złączki, zbiorniki), komponenty procesowe (np. pompy, przetworniki parametrów procesowych, wymienniki ciepła), komponenty mechaniczne (np. napędy). Wszystko to, co potrzebne jest do skonstruowania maszyny.

Koszty komponentów najczęściej mieszczą się w zakresie 20 – 60% kosztów całkowitych projektu. Tak duża rozbieżność wynika przede wszystkim z różnorodności instalacji – ich skomplikowania, wymagań co do komponentów procesowych czy mechanicznych odpowiadających za przebieg procesu. Jeśli w swoim zakładzie masz określony standard komponentów lub po prostu posiadasz preferencje co do używanych marek, cena Twojego urządzenia może się zmienić. W dużej mierze wpływa też na to stopień automatyzacji instalacji. Maszyny w pełni automatyczne cechują się większym komfortem użytkowania – szczególnie jeśli są one rozbudowane i skomplikowane. Ich obsługa sprowadza się zazwyczaj do uruchomienia odpowiedniego programu. Jednocześnie wysoki stopień automatyzacji zmniejsza liczbę pracowników obsługujących linie produkcyjne. Jednak im urządzenie jest bardziej zautomatyzowane, tym jego cena jest wyższa. Warto przeprowadzić analizę czy jednorazowy, większy wydatek będzie bardziej opłacalny, niż ograniczenie komponentów automatycznych oraz systemu sterowania. W przypadku mniej skomplikowanych maszyn warto zastanowić się nad stopniem automatyzacji, a nawet jej brakiem, aby znaleźć złoty środek.

Automatyka

Czyli koszty wytworzenia systemu sterowania, związane z podzespołami potrzebnymi do budowy szafy sterowniczej, m.in. sterowników, falowników, systemów skomputeryzowanych, czy też przygotowania systemów zabezpieczeń. Większość maszyn jest zautomatyzowana. W zależności od stopnia zaawansowania automatyki czy użytych marek komponentów, pozycja ta może się znacząco różnić.

Koszt systemu sterowania może stanowić 10 – 25% kosztów całego projektu. Przede wszystkim wpływają na to docelowe funkcjonalności oprogramowania oraz liczba komponentów, które trzeba kontrolować. Nie bez znaczenia są także marki zastosowanych podzespołów. W niektórych zakładach produkcyjnych są określone standardy wykonania instalacji, a co za tym idzie są także preferowane marki komponentów używanych do konstruowania maszyn.

Projektanci

Czyli nasi mechanicy, inżynierowie procesu, automatycy i inni specjaliści, którzy są z Tobą od samego początku projektu. Pierwszy etap współpracy pozwala nam zbadać Twoje potrzeby i zapoznać się ze specyfikacją docelowej instalacji czy linii technologicznej. Następnie przygotowujemy  projekt i dobieramy odpowiednie komponenty. Kolejny etap pracy to nadzór i dbałość o wysoką jakość produkowanych urządzeń.

Zaangażowanie poszczególnych działów, konstruktorów, inżynierów procesu i automatyków, zależy od projektu. Instalacja zaprojektowana od podstaw wymaga większego udziału naszych specjalistów, niż maszyny typoszeregowe.

Produkcja

Czyli koszty naszych spawaczy, tokarzy, ślusarzy i innych pracowników produkcji, którzy sprawiają, że komputerowa wizja projektantów staje się rzeczywistością.

Jaka jest cena urządzenia procesowego?

Podobnie jak w przypadku projektantów, produkcja instalacji personalizowanych zajmuje nieco więcej czasu. M.in. dlatego, że są to projekty wykonywane po raz pierwszy, a w czasie produkcji mogą pojawić się nieprzewidziane sytuacje. Duży wpływ na czas realizacji ma także standard wykończenia powierzchni instalacji. Urządzenia o wysokim stopniu higieniczności są znacznie bardziej wymagające w produkcji, a więc zwiększają się koszty i czas ich wytworzenia.

Dodatkowo, koszty związane z personelem – naszymi projektantami oraz pracownikami produkcji,  stale rosną. Wynika to m.in. z trudności w pozyskaniu wykwalifikowanych specjalistów, inflacji czy niskiego bezrobocia. Koszty personelu oscylują wokół 30-40% kosztów całkowitych instalacji.

Od czego zależy termin realizacji instalacji?

Wśród okoliczności wpływających na termin realizacji maszyn możemy wyróżnić czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Czynniki wewnętrzne wynikają bezpośrednio z naszych działań, jako  producenta instalacji. Zewnętrzne rozumie się jako niezależne od nas, zależne od poddostawców lub czynników losowych.

Czynniki zewnętrzne

Po pierwsze, opóźnienia ze strony kontrahentów. Obecnie my, jak i inni producenci, mierzymy się z problemem wydłużonych terminów dostaw komponentów. Jest to czynnik zewnętrzny, w głównej mierze determinujący docelowy termin realizacji instalacji procesowej. Podmioty związane z wytwarzaniem komponentów, szczególnie z zakresu automatyki, są od siebie mocno zależne. Zerwanie łańcucha dostaw, braki personelu czy odpowiednich surowców powodowane m.in. przez konflikty zbrojne czy pandemię, powodują ogromne opóźnienia na każdym etapie ścieżki ekonomicznej. Odbija się to na każdym z nas – od producentów drobnych podzespołów, przez wytwórców maszyn, aż po zakłady produkcyjne korzystające z instalacji procesowych.

Czynniki wewnętrzne

Do czynników wewnętrznych można zaliczyć proces projektowania, doboru i zamawiania komponentów, produkcji, testów i kontroli jakości. O tym, jak to wygląda u nas – w firmie projektującej instalacje od podstaw – możesz przeczytać TUTAJ.

Podsumowanie

Na cenę urządzenia ma wpływ wiele czynników. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na urządzenie projektowane i produkowane na miarę Twoich potrzeb, czy w typoszeregu, warto abyś skontaktował się z naszymi specjalistami. Z naszego doświadczenia wynika, że przy niektórych procesach sprawdzają się urządzenia, których początkowo nikt nie brał pod uwagę. Dlatego tak ważne jest zbadanie Twoich potrzeb i indywidualna konsultacja każdego przypadku.