fbpx

Mieszalnik – dwa mieszadła – realizacje

Mieszalnik – dwa mieszadła – realizacje

25 lipca 2022

Mieszalnik z dwoma mieszadłami – kiedy zastosować? Jakie mieszadła połączyć w jednym mieszalniku?

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych zastosowań mieszalników z dwoma mieszadłami

1. Mieszalnik pilotażowy dla branży spożywczej

mieszalnik spożywczy

Mieszalnik z dwoma mieszadłami można wykorzystać w laboratorium branży spożywczej do opracowywania nowych receptur produktów. Na co zwrócić uwagę przy mieszalniku pilotażowym?

Skala procesu

Rozmiar mieszalnika laboratoryjnego nie musi być duży. Taka skala pozwoli na testowanie i udoskonalanie receptur. Zaletami małej skali są przede wszystkim niskie zużycia surowców oraz stosunkowo niskie zagrożenie związane z przebiegiem procesu. Więcej na temat skalowania procesów przeczytasz TUTAJ.

Standard wykonania mieszalnika

Standard wykonania zależy od specyfiki branży. W wielu z nich, np. spożywczej lub kosmetycznej, należy zwrócić uwagę m.in. na odpowiednio niską chropowatość powierzchni, łatwość mycia urządzenia czy stosowane komponenty. Jednak są branże, np. chemiczna, w których wymaganie te nie są tak restrykcyjne.

Pożądane funkcjonalności mieszalnika

Mieszanie, termostatowanie, a może pobór próbek lub napowietrzanie? Mieszalniki pilotażowe mogą dać ogrom możliwości podczas testowania nowych receptur, jednak należy przemyśleć docelowe funkcje takiego urządzenia już na etapie projektu.

Typy mieszadeł w mieszalniku

Jako że mamy do czynienia z mieszalnikiem pilotażowym, mieszadła powinny dać jak największe możliwości do testów. Uniwersalnym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie wymiennych mieszadeł, co pozwala operatorowi na każdorazowy wybór mieszadła do aplikacji. Często w jednym zbiorniku łączy się mieszadło ramowe z dissolverem. Pozwala to na wykorzystanie zalet obu tych mieszadeł – z jednej strony błyskawiczne zdyspergowanie substancji lub połączenie cieczy z proszkami, z drugiej stałe ujednolicanie masy oraz bardziej efektywne przekazywanie ciepła.

2. Mieszalnik do chemii przemysłowej

mieszalnik przemysłowy, proces mieszania

 

Mieszalniki z dwoma mieszadłami można także spotkać w całkiem innym obszarze – w branży chemii przemysłowej, czyli np. przy produkcji past lub uszczelniaczy. Jakie układy posiada takie urządzenie?

  • Układ dwóch mieszadeł – ramowe ze skrobakami oraz dissolver
  • Układ termostatowania
  • Układ doprowadzania proszków
  • Integracja z dozownikiem pneumatycznym

Dlaczego zastosowano takie układy w mieszalniku?

Do mieszalnika trafiają substancje w formie stałej oraz ciecze o wysokich lepkościach. W początkowej fazie procesu należy ogrzać mieszaninę, aby część składników roztopiła się, a część zmniejszyła swoją lepkość – stała się bardziej płynna. Przy tym procesie wykorzystuje się mieszadło ramowe, dzięki któremu ciecze są ujednolicane, a przy tym wpływa ono na bardziej efektywną wymianę ciepła. Kolejnym etapem procesu jest dodanie proszków, które są potrzebne do wytworzenia pożądanej pasty. Za sprawność tego procesu odpowiada dissolver. Dzięki swoim właściwościom, wytwarza lej w cieczy, który umożliwia łatwe wprowadzenie proszku do cieczy. Dodatkowo, pozwala na szybkie połączenie składników, dzięki czemu unika się tworzenia grudek czy niejednorodnych past. Końcowym etapem jest podanie wyprodukowanej pasty do dozownika pneumatycznego, który pozwala na jego konfekcję.

3. Mieszalnik farmaceutyczny

mieszalnik farmaceutyczny

W końcu, omawiany mieszalnik z dwoma mieszadłami można zastosować w przemyśle farmaceutycznym, np. przy produkcji suplementów diety. Koncepcyjnie urządzenie jest podobne do mieszalnika chemii przemysłowej. Jednak różni się w kilku aspektach.

Mieszalnik – Higieniczność wykonania

Urządzenia pracujące w farmacji charakteryzują się wysoką higienicznością. Jak ją osiągnąć? Konstrukcja mieszalnika powinna umożliwiać pełną drenowalność zbiornika, brak zakamarków trudnych do umycia, a tym samym domywalność urządzenia. Preferowany sposób mycia urządzeń odbywa się w systemie CIP (ang. Clean In Place). Ułatwia to cały proces oraz ogranicza możliwość popełnienia błędu przed operatora.

Wybór odpowiednich komponentów

Użyte komponenty silnie wpływają na higieniczność urządzenia jako całości. Należy zwrócić uwagę na sposób ich montażu (np. adaptery higieniczne do przetworników) czy funkcjonalność jaką ze sobą niosą (np. zawór dennicowy zapewniający pełną drenowalność zbiornika). Dodatkowo, zastosowane komponenty powinny posiadać odpowiednie certyfikaty dopuszczające je do pracy w farmacji – np. związane z atestami materiałowymi lub kalibracją.

Standard wykonania mieszalnika

Maszyny w przemyśle farmaceutycznym charakteryzują się najwyższym standardem wykonania. Z czym to się wiąże? Właściwie z każdą powyższą cechą. Zadbanie o higieniczność czy wybór odpowiednich komponentów ma silne znaczenie dla całego urządzenia. Części stalowe, przede wszystkim mające kontakt z produktem, muszą mieć niską chropowatość powierzchni. Dzięki temu ograniczone są depozyty produktu na ściankach, a tym samym ułatwiony jest późniejszy proces mycia urządzenia. Aby ułatwić czyszczenie urządzenia jako całości, najczęściej zabudowuje się instalację doprowadzania mediów w szafie stalowej. Preferowane są powierzchnie płaskie – skośne. Oczywiście na standard wykonania wpływa gro innych czynników, które mogą mieć większe lub mniejsze znaczenie, w zależności od specyfiki maszyny.

Podsumowanie

Mieszalniki z dwoma mieszadłami mają bardzo szerokie zastosowanie – od opracowywania nowych receptur w laboratorium, przez produkcję typowo przemysłową, aż do czystych farmaceutyków. To co rożni przedstawione urządzenia to przede wszystkim standard wykonania, który zależy od branży i aplikacji, dla której są dedykowane.