Nasza gwiazda! Czyli kilka słów o homogenizatorze

Niezmiennie od 3 lat zajmujemy się projektowaniem i produkcją aparatury procesowej dostosowanej do życzeń naszych klientów. Tym razem nasz warsztat zajął się skonstruowaniem homogenizatora. Co to takiego? Urządzenia te stosowane są do wytwarzania jednorodnych substancji składających się z niemieszających składników. Wykorzystywane są m.in. w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i petrochemicznym.

Wyprodukowany przez nas mieszalnik homogenizujący olej-skrobia składa się z:

  • mieszadła śmigłowego, którego zadaniem jest naprowadzenie płynu do homogenizacji od góry,
  • głowicy homogenizującej, czyli połączenia rotora i statora,
  • wymiennego zbiornika na mieszane medium,
  • automatycznie podnoszonej stalowej pokrywy połączonej z ramą.

Zasada działania

Homogenizacja w tym typie urządzenia polega na wciąganiu płynu w szczelinę między rotorem a statorem, gdzie działają na niego silne siły ścinające. Dzięki nim możliwe jest rozbicie dużych cząstek substancji, jak i dużych kropel na mniejsze, co skutkuje dobrym wymieszaniem składników. Płyn naprowadzany jest na głowicę od góry i od dołu, dzięki czemu nie powstają martwe strefy mieszania.

System bezpieczeństwa

Tak jak w każdym naszym urządzeniu, dbamy o bezpieczeństwo jego użytkowników na najwyższym poziomie. Dlatego nasz homogenizator posiada kilka zabezpieczeń:

  • dwa przyciski awaryjne, które zatrzymują pracę mieszalnika – jeden na samym urządzeniu, a drugi na szafie sterowniczej;
  • szafa sterownicza znajduje się w odległości kilku metrów od samego homogenizatora, co zmniejsza ryzyko ewentualnych wypadków;
  • dwa czujniki metalu, które mają za zadanie wykryć, czy dzieża jest na swoim miejscu;
  • czujnik opuszczonej pokrywy;
  • pokrywa przymocowana jest do ramy za pomocą łańcuchów, dzięki czemu w przypadku opuszczenia jej do dolnej pozycji nie ma możliwości zmiażdżenia kończyn użytkownika.

Warto dodać, że bez odpowiedniego umieszczenia zbiornika pod mieszadłem oraz opuszczenia pokrywy, homogenizator nie uruchomi się.

Udogodnienia

Wyprodukowany przez nas homogenizator jest zautomatyzowany, bezpieczny oraz wygodny w obsłudze. Do jego sterowania potrzebny jest jedynie pilot, który umożliwia podnoszenie i opuszczanie pokrywy oraz kilka przycisków na szafie sterującej. Zainstalowaliśmy także kratę przy wsypie do zbiornika, na której można umieścić worek ze skrobią, dzięki czemu w prosty sposób opróżnia się go. Możliwe jest także użycie dwóch rozmiarów dzieży, co zostało przewidziane przez nasz system bezpieczeństwa. Dodatkowo nasz homogenizator posiada stopień ochrony IP67, co zapewnia ochronę przed dostępem drutem do części niebezpiecznych, pyłami oraz skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie. Dzięki temu jest możliwość mycia mieszalnika za pomocą myjki ciśnieniowej.